Jól emlékszem az első FIFA epizódra. Csak válogatottakkal lehetett játszani, a szögletzászló felett volt a képzeletbeli kamera, a játékosok csak szögletesen tudtak mozogni, s szinte nem lehetett mérkőzést veszíteni, hiszen ha nagy volt a baj, elég volt a kapus elé állni a csatárral. Szegény hálóőr úgyis fejbe dobta az éket, akinek a buksijáról bepattant a labda a hálóba. Külön show volt a magyar válogatott tagjainak a nevét végigpásztázni. Egy részük - legalábbis név alapján - simán befért volna Brünhilda mellé a Niebelungok eposzába, míg a maradékot valószínűleg a litván kosárlabda-válogatottról és a belgrádi parlament névsoráról koppintották a derék alkotók. Nos, majd másfél évtized alatt rengeteget fejlődött a program, a fanatikus játékőrültek mégis a tíz leggyengébb eresztés között tartják számon.
A legtöbb "gamer" bármikor letenné rá a nagyesküt, hogy egy játékot képtelenség évről évre az újdonság varázsát fenntartva, állandóan forradalmi megoldásokkal operálva felújítani. A FIFA évenkénti kibocsátását pusztán üzleti alapú, a pénzköltést a fanatikusokra kényszerítő húzásnak tartják. Valóban el kell ismerni, hogy a csapatok összetételének változását meg lehetne oldani patchekkel is, igaz, ezekért nem lehetne minden egyes esztendőben több mint tízezer magyar forintot (s ennél jóval nagyobb értékű amerikai dollárt) elkérni. Valódi, gyökeres újdonság azonban tényleg nem látható a legújabb FIFA-generáción. A grafika nagyjából harmadik éve egyhelyben topog, bár a játékosok egyre látványosabban mozgathatók. A menü sem lett okosabb, és a visszajátszások sem változtak a 2005-ös verzió óta. Mindezek a hiányosságok azt eredményezték, hogy a 07 minden eddiginél kevesebb meglepetést tartogatott a rajongók számára, így egy tapasztaltabb játékos simán elkezdheti karrierjét profi szinten, s nagyjából decemberig akkor is megunhatja a focit, ha hetente csak két-három órát tölt a program előtt. Ezért a 07-es szinte bizonyosan rövid életű őrület lesz, s a teljes bukástól is csak pár apróság menti meg. Bár még az is lehet, hogy szándékosan tervezték néhány hónaposra a fejlesztők, és még 2007 elején ki akarnak hozni egy FIFA 2007 Reloaded verziót... Üzletpolitikának az sem lenne utolsó, ám a nagy játéktesztelő lapok, és elsősorban a fórumok már évek óta a sorozat elsorvadásával riogatják a fanatikusokat.
Mi is az a pár apróság, ami mégis jelzi, hogy nem a 2006-tal játszunk? Magyarországon a kommentár a legfeltűnőbb újítás. Valóban okos döntés volt a magyar editortól, hogy, ha már a játék önmagában nem vonzó, legalább megspékelte egy Hajdú B. Istvánnal, meg egy Faragó Richárddal. Kissé felfrissítette a játékot, kedves, vicces, igaz, most még azok is hallják, hogy mennyire kezdetleges a mérkőzés és a kommentár kohéziója, akik nem tudnak angolul. Már eddig is zavaró volt, hogy egy csenevész lövéssel, öt méterről a kapu irányába kotort labda hálóba gyötrése után felordított a szpíker: Mekkora gól! Nos, most mindezt Hajdú Pisti szájából hallhatjuk, de nem kevésbé furcsák Faragó taktikai fejtegetései sem. A helyzetet csak a mókás beköszönések és a két kommentátor egymással élcelődő dialógusai mentik.
Üdvözlendő viszont, hogy immár nem kell az edzői karriert alulról kezdeni. Persze a realitás érzésén némileg csorbát ejt, hogy azonnal a Chelseaben vagy a Barcelonában kezdhetjük pályafutásunkat, ám így legalább játszhatunk az idősebb focistákkal is, ellentétben a korábbi évjáratokkal, melyekben, mire elvállalhattuk a nagy sztárok trenírozását, addigra olyanok, mint Luiz Figo, Oliver Kahn, Henke Laarson vagy Paolo Maldini már biztosan szögre akasztotta a csukát, legalábbis a virtuális játékospiacon.
Akik viszont az extra megoldásokra, a fantasztikus látványelemekre, a soha nem látott újdonságokra buknak, azoknak meglehetősen sivár élményt nyújt a 07. A legtöbben a nagy konkurens, PES, hivatalos nevén a Pro Evolution Soccer világát emlegetik. A PES, bár a marketingje gyenge az EA Sports népszerűségéhez képest, a nagy játékosok szemében etalon. Igaz, hogy a PES esetében a konzolos verzió sokkal ismertebb. Abban viszont valóban "minden fűszál a helyén van", hogy egy fórumozót idézzek. A PC-s játékok meg sem közelítik azt az orgazmust, amit egy igazi, eltökélt játékosnak az X360-ra épített program vizuális élménye okoz. Annak ellenére, hogy a PES nélkülöz mindenfajta licenszet, nincsenek valódi bajnokságok, klubok és játékosok, (mondjuk ezeket a leleményesebbek a kiegészítésekkel megoldják) s a kezelhetősége is nehézkesebb, az igazi ínyencek egyértelműen erre szavaznak. Azt talán elfelejtik, hogy a FIFA 07-hez hasonlóan EA által jegyzett World Cup 2006 konzolos verziója (ugyancsak XBOX-ra fejlesztve) szintén százszor nívósabb grafikai látványvilággal operál, mint PC-s testvére, s a PES, személyi számítógépre tervezett válfaját is rengeteg bírálat érte. Egészen egyszerűen arról lehet szó, hogy a játékfejlesztő vállalatok hosszú távon már nem az asztali számítógépekre bazíroznak, hanem a konzolokat részesítik előnybe. Logikus lépésnek tűnik, hiszen a szenvedélyes videojáték-őrültek úgyis beszerzik előbb-utóbb valamelyik nagy gyártó konzoltípusát, míg a "kocajátékosok" megelégszenek a PC-s verzió nyújtotta élvezeti értékkel is.
Aki most játszik először FIFA-játékkal, annak mindenesetre nagy élményt nyújthat a 07. Pörgős, jó meccseken lehet bizonyítani, nagy nevekkel "dolgozhat" menedzserként, látványos akciókat vezethet, a valóságot maximálisan megközelítő módon mozgathatja focistáit. Szokásos, számítógépes szinten nem érheti kritika a 07-et, talán csak azért, mert nem lépett látványosan előre egy év alatt. Persze nem utolsó szempont, hogy mit kapunk a pénzünkért, ha már megvesszük a szoftvert. Hajdúék szövege mindenesetre ideig-óráig enyhítheti hiányérzetünket.